Jak oszczędzić prąd? Kilka prostych rad jak zmniejszyć rachunki. Sprawdź gdzie przepłacasz.
Lodówka, elektryczny czajnik, żelazko – to urządzenia, które zużywają najwięcej energii w każdym domu. Co zrobić by zmniejszyć rachunek nawet o 70%?
AAA... sprzęt?
Po pierwsze, już przy zakupie sprzętu powinieneś dokładnie sprawdzić jakiej klasy energetycznej jest dane urządzenie. Największym pochłaniaczem energii w domu jest lodówka. Dzieje się tak, ponieważ jest jednym z niewielu urządzeń w gospodarstwie domowym, które działa 24 godziny na dobę i pochłania od 200 kW do 800 kW. Obniżenie zużycia prądu z górnej do dolnej granicy może się przełożyć rocznie na oszczędność w wysokości prawie 400 zł. Niewielka jednorazowa dopłata podczas wyboru odpowiedniego sprzętu, odwdzięczy się niższymi rachunkami w ciągu pierwszych lat użytkowania. Sporym plusem nowych lodówek jest system „No Frost“, automatycznie odszranianie. Co pozwala zaoszczędzić nawet 10% energii.
Gotuj tyle wody ile potrzebujesz
Czajnik elektryczny w ciągu kilku sekund zużywa 1000 W energii. Jeśli zaczniesz gotować w nim wodę tylko w takiej ilości jaką aktualnie potrzebujesz do przygotowania herbaty rocznie możesz zaoszczędzić około dwustu złotych. Pamiętaj również o odkamienianiu grzałki i wnętrza urządzenia. Brudny czajnik to dłuższy czas przygotowania wody, a co za tym idzie? Wyższe rachunki!
Pralka i zmywarka – tylko do pełna!
Bez względu na to czy zapakujesz część dostępnego miejsca czy całe, przez Twój licznik przeleci taka sama ilość prądu. W tym przypadku nie musisz oszczędzać ;) dla porównania jedno pranie kosztuje tyle co roczne zużycie prądu przez małą lampkę LED.
Jakość, a nie cena
Jedyne urządzenia na których ciężko będzie zaoszczędzić to kuchenka i piekarnik. Pamiętaj, że przy wyborze płyty stawiaj na indukcję, jest bez porównania tańsza w eksploatacji niż elektryczna. Gaz, chociaż tani, potrzebuje o wiele więcej czasu, aby uzyskać pożądaną temperaturę.
zaLEDuj swoje światło
Gasimy światło? Po co? Już od kilku lat modne żarówki LED zużywają 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjne, rtęciowe 100-watowe żarówki. Podobnie jak w innych przypadkach cena za taką żarówkę (dość wysoka) opłaci się przy użytkowaniu.
Jeśli rygorystycznie podejdziesz do oszczędności masz szansę obniżyć swój rachunek nawet o 75%.